Recenzja: 'Psychologia C.G. Jung’ – Jacobi Jolande

Recenzja: 'Psychologia C.G. Jung’ – Jacobi Jolande

Książka: 'Psychologia C.G. Junga’
Autarka: Jacobi Jolande
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania 2014

W języku polskim dostępny jest zaledwie niewielki ułamek literatury poświęconej analizie jungowskiej. Zwykle publikowanej w językach angielskim i niemieckim.
Tym bardziej cieszy „Psychologia C.G. Junga” wydana w 2014 roku w nowym uwspółcześnionym tłumaczeniu. Dzięki klasycznej już publikacji autorstwa Jolande Jacobi czytelnik ma możliwość zapoznania się z koncepcją C.G. Junga.
Książka jest zwięzłym przedstawieniem najważniejszych elementów teorii i praktyki analitycznej.

Najważniejsza jej zaleta, to moim zdaniem bardzo przystępny i obrazowy język, pomagający czytelnikowi zrozumieć podstawowe założenia poczynione przez Junga.
Dowiemy się z niej między innymi : czym jest świadomość i nieświadomość, jakie są funkcje świadomości oraz treści nieświadomości oraz dlaczego tak istotne w koncepcji analitycznej są marzenia senne.
Doktor Jacobi była uczennicą Junga, a następnie współpracowała z nim aż do jego śmierci. Jest niezwykle ceniona za swoją przenikliwość i wyjątkowe rozumienie jego pracy.
Książka powstawała we współpracy z Jungiem i za jego pełną aprobatą.
Na końcu znajdziemy krótki życiorys Junga oraz spis publikacji.
Dodatkową zaletą jest podział na część teoretyczną – gdzie czytelnik może poznać podstawowe pojęcia oraz na część praktyczną – gdzie teoria ożywa i zostaje pokazana w praktyce.
Nie jest to jednak typowy podręcznik akademicki. Co również moim zdaniem jest niewątpliwą zeletą.

Publikację tą zdecydowanie polecam wszystkim chcącym zapoznać się z podstawami teorii i praktyki analitycznej.