Recenzja: 'Iron John – A book about men’ – Robert Bly

Recenzja: 'Iron John – A book about men’ – Robert Bly

Książka: Iron John – 'A book about men’

Polska wersja – 'Żelazny Jan: Rzecz o mężczyznach’

Autor: Robert Bly

Rok pierwszego wydania 1990

Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami? Jaka jest ich rola i miejsce w rodzinie oraz społeczeństwie? Czego mężczyźni w życiu pragną i czego szukają? Między innymi na te bardzo aktualne pytania odpowiada autor, który jest poetą oraz tłumaczem i wykładowcą. Za swoje poezje uzyskał wiele nagród, m.in. National Award Book w USA.

Robert Bly opowiada o swoich doświadczeniach oraz obserwacjach na temat istoty męskości i wyzwań stojących przed współczesnymi mężczyznami. Opowieść toczy się na kanwie baśni Braci Grimm Iron John/Żelazny Jan, a autor sprawnie używa terminologii osadzonej w analizie jungowskiej, antropologii, baśniach i mitach oraz własnej poezji.

Autor zastanawia się nad rolą ojca oraz syna, jakie specjalne właściwości ma ta relacja i jak została współcześnie ograniczona. Kolejną rolą jest rola męskiego mentora i nauczyciela, który ma niebagatelny wpływ na życie młodego mężczyzny, jeśli pojawi się w odpowiednim momencie. W książce zostaje poruszony również temat zależności i związków między męskością, a współczesną kobiecością.

Książka dostępna również w języku polskim, sprzedała się w wielomilionowych nakładach na całym świecie i pozostawała przez długie miesące na liście best-sellerów The New York Times.

Obrazuje to dobrze wielką potrzebę redefinicji pojęcia męskości we współczesnym świecie.

Publikację tą zdecydowanie polecam wszystkim chcącym zapoznać się zagadnieniem męskiej inicjacji, oraz drogi rozwoju jaką ma do przebycia mężczyzna we współczesnym świecie.